Logo Biblioteki Publicznej Gminy Błonie
Powróć do: strona główna

Informacja dla osób z niepełnosprawnościami

Informacja dla osób z niepełnosprawnościami

Informacja dla osób niesłyszących lub słabosłyszących
Aby skutecznie komunikować się z Biblioteką Publiczną Gminy Błonie osoby niesłyszące lub słabosłyszące mogą:

  • napisać pismo/złożyć wniosek na adres: Biblioteka Publiczna Gminy Błonie, ul. Jana Pawła II 1b, 05-870 Błonie,
  • wysłać e-mail na adres: biblioteka.publiczna@bp.blonie.pl,
  • zadzwonić przy pomocy osoby trzeciej na numer telefonu: +48 22 725 47 82,
  • spotkać się osobiście w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Błonie, na drugim piętrze Budynku Centrum Kultury w Błonie. Godziny przyjęć czytelników podane są na stronie internetowej biblioteki.
  • W kontakcie z biblioteką osoba niesłysząca lub słabosłysząca ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej tj. każdej, innej osoby fizycznej, która ukończyła 16 rok życia, wybranej przez osobę niesłyszącą lub słabosłyszącą. Zadaniem osoby przybranej będzie pomoc w załatwieniu spraw w Bibliotece Publicznej Gminy Błonie. Z pomocy osoby przybranej nie można skorzystać w sytuacji, gdy informacje które mają być przekazane są prawnie chronione ze względu na ochronę informacji niejawnych. W takiej sytuacji dostęp do takich informacji przysługuje wyłącznie osobie, której te informacje dotyczą.
  • W windzie w budynku przy ul. Jana Pawła II 1b w Błoniu zainstalowano przyciski z wypukłym cyferblatem oraz wyświetlana jest informacja o numerze piętra w barwach kontrastowych. Odczytywana jest również informacja o numerze piętra, a sygnał dźwiękowy informuje, kiedy drzwi się otwierają i zamykają.

 

Informacja dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu i osób starszych:

Biblioteka Publiczna Gminy Błonie – Biblioteka główna 
Lokalizacja: Siedziba Biblioteki głównej mieści się w 3 kondygnacyjnym budynku Centrum Kultury w Błoniu przy ul. Jana Pawła II 1b. Obok budynku dostępny jest od strony ul. Norwida parking w odległości ok. 20 m z wydzielonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami. 

Przestrzeń: Do budynku prowadzi jedno wejście dla użytkowników. Do wejścia do budynku dla użytkowników prowadza dwa stopnie oraz podjazd dla OzN. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Główna recepcja dla budynku znajduje się po lewej stronie wejścia głównego. Budynek jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W budynku znajduje się winda posiadająca komunikaty głosowe przystosowana dla OzN i wózków dziecięcych. Toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na każdej kondygnacji. W pomieszczeniach biblioteki nie ma progów w przejściach, zastosowano płaską powierzchnię, z korytarza dostęp do poszczególnych sal bez barier architektonicznych. W wypożyczalni znajdują się pozycje książkowe z dużą czcionką dla osób słabowidzących. Karty biblioteczne nie posiadają opisu w alfabecie Braille’a.

Bariery: W pomieszczeniach biblioteki nie ma pętli indukcyjnych, nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących lub niedowidzących i niewidomych. Biblioteka nie posiada stanowisk komputerowych dostosowanych dla osób z  niepełnosprawnościami. 

Filia w Radzikowie

Lokalizacja: Siedziba filii mieści się w jednokondygnacyjnym budynku świetlicy wiejskiej w Radzikowie. Przy budynku są miejsca parkingowe. Do pomieszczenia biblioteki prowadzą dwa schodki, bez możliwości podjazdu dla osób poruszających się na wózkach. Przestrzeń: Pomieszczenie biblioteki nie przystosowane dla osób poruszających się na wózkach (zbyt małe przestrzenie pomiędzy regałami, stolikami dla wózków inwalidzkich). Do biblioteki można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem.

Bariery: W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. 

Filia w Bieniewicach  

Lokalizacja: Siedziba filii mieści się w budynku szkoły podstawowej w Bieniewicach. Miejsca parkingowe znajdują się na terenie szkoły. Do budynku prowadzi jedno wejście z jednym schodkiem oraz podjazdem dla OzN i wózków dziecięcych. Do pomieszczenia filii znajdującej się na I piętrze prowadzą schody bez możliwości wjazdu wózkiem inwalidzkim lub wózkiem dziecięcym. 

Przestrzeń: W pomieszczeniu filii bibliotecznej brak miejsca dla wózków inwalidzkich. Do budynku można wejść z psem asystującym lub z psem przewodnikiem. 

Bariery: W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. 

Filia w Górnej Wsi 

Lokalizacja: Filia mieści się w budynku OSP w Górnej Wsi. Jest to budynek jednokondygnacyjny do którego prowadzą 2 wejścia od strony ulicy. Wejścia do budynku dla użytkowników jest z poziomu powierzchni gruntu z progiem. Przy budynku znajduje się parking, na którym przewidziane jest miejsce dla OzN z oznaczeniem poziomym i pionowym.

Przestrzeń: Punkt obsługi użytkowników znajduje się po lewej stronie w holu głównym. Budynek architektonicznie nie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach, o kulach. W budynku znajduje się parking, na którym przewidziane jest miejsce dla OzN z oznaczeniem poziomym i pionowym. 

Bariery: Budynek ani pomieszczenia biblioteczne architektonicznie nie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach, o kulach. Do biblioteki można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. 

Filia w Passie 

Lokalizacja: Filia mieści się w bloku mieszkalnym na piętrze. Wejścia do budynku dla użytkowników jest z poziomu powierzchni gruntu z progiem. Przy budynku znajduje się parking, na którym przewidziane jest miejsce dla OzN z oznaczeniem poziomym i pionowym. Przestrzeń: Budynek ani pomieszczenia biblioteczne architektonicznie nie przystosowany dla OzN, poruszających się na wózkach, o kulach. Do biblioteki można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem.