„Zorganizowanie biblioteki ogólnej, miejskiej pod fachowym kierownictwem należy zaliczyć do palących potrzeb naszego miasta. Najbliższa czytelnikom jest książka, która odpowiada jego potrzebom duchowym. Przy propagowaniu czytelnictwa trzeba wprowadzić umiejętność wyboru książek i wiązać czytelnictwo z zajęciami, rozrywkami i zainteresowaniami społeczeństwa. Temu może odpowiadać Biblioteka ogólna miejska, kierowana przez odpowiednie siły bibliotekarskie. „
( dr Grzegorz Nowakowski, Jan Komosiński. Przyczynek do Dziejów m. Błonia. Wyd. 1930 r.)
Biblioteka w Błoniu została założona w 1950 roku na podstawie Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z dnia 17.04.1946 roku (Dz.U.Rz.P. z dnia 18.04.1946). Inicjatorem, organizatorem i pierwszym kierownikiem był nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu pan Piotr Pniewski. Funkcję tę pełnił do 1965 roku. Pierwszy niewielki lokal zajmowała przy ul. Warszawskiej,a w roku 1962 została przeniesiona na ul. Traugutta. Po pierwszym roku funkcjonowania księgozbiór liczył 1646 volumenów.
W pierwszych latach działalności, praca w bibliotece skupiała się głównie na gromadzeniu i udostępnianiu książek. Z roku na rok poszerzała ona swój księgozbiór i wzbogacała go o coraz to cenniejsze pozycje. Wzrastała również prenumerata czasopism. Wówczas biblioteka podlegała Powiatowej Bibliotece Publicznej, a jej pełna nazwa brzmiała Miejska Biblioteka Publiczna w Błoniu.
W styczniu 1965 roku funkcję dyrektora objęła pani Halina Nowakowska i pełniła ją nieprzerwanie przez 26 lat do 1991 roku. Rok 1975 rozpoczął nowy okres jej działalności. W wyniku reformy administracyjnej kraju została włączona do sieci bibliotek publicznych podlegających Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy. W 1991 roku na mocy Ustawy o samorządzie gminnym uzyskała status samorządowej instytucji kultury, finansowanej z budżetu miasta. Nastąpiła wówczas zmiana nazwy z dotychczasowej: Miejska Biblioteka Publiczna – na Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Błonie.
W kolejnych latach rozszerzyła zasięg swojego działania, stając się główną placówką koordynującą i sprawującą opiekę administracyjną nad podległymi filiami: w Górnej Wsi (1983 rok), w Passie (1985 rok), w Radzikowie (1985 rok) oraz w Bieniewicach (1986 rok). Ukształtowana w tych latach sieć biblioteczna przetrwała do dnia dzisiejszego.
W marcu 1991 roku dyrektorem została pani Wiesława Pokora. Funkcję tę pełniła do kwietnia 2007 roku. Dyrektorem w latach 2007 – 2020 była Pani Beata Włudarzewska.
W roku 2010 placówka została przeniesiona do nowo wybudowanego Centrum Kultury przy ul. Jana Pawła II 1B. Od tego też roku nastąpiła pełna komputeryzacja księgozbioru, która ułatwiła czytelnikom korzystanie z zasobów bibliotecznych, pracownikom wzbogaciła warsztat pracy i sprawiła, że stała się ona nowoczesną i atrakcyjną instytucją na miarę XXI wieku.
Zbiory udostępniane są ON-LINE w systemie bibliotecznym SOWA SQL. Czytelnicy mogą przeglądać katalog na stronie www.biblioteka.blonie.pl, samodzielnie zapisać się do biblioteki, dokonywać rezerwacji książek oraz przedłużyć termin wypożyczonych zbiorów. W 2022 roku udostępniliśmy czytelnikom aplikację SowaMOBI. Jest to katalog biblioteki na urządzenia mobilne.
Od kilku lat prowadzony jest Dyskusyjny Klub Książki zlokalizowany w Filii w Radzikowie.
Biblioteka bierze udział w wielu projektach i kampaniach czytelniczych o zasięgu ogólnopolskim, powiatowym i gminnym. Organizuje zajęcia literackie dla dzieci, lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze oraz współpracuje z gminnymi placówkami oświatowymi.
Galeria zdjęć1950 -Pierwsza Księga Inwentarzowa. 1951 - Rejestr wizytacji.
1989 - Filia w Radzikowie
2006 - Pierwszy komputer
2009 - Kiermasz książki
2010 - Otwarcie nowego lokalu w Centrum Kultury
2021 - Noc Bibliotek
2022 - Wystawa. Konkurs plastyczny z okazji Tygodnia Bibliotek pt. "Biblioteka - Świat w jednym miejscu".
2021 - 2022 Zajęcia biblioteczne